STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WAKACJE W MUZEUM W GLIWICACH – ZAJĘCIA DLA PÓŁKOLONII, GRUP ZORGANIZOWANYCH I OSÓB INDYWIDUALNYCH
/

Wakacje w Muzeum w Gliwicach – zajęcia dla półkolonii, grup zorganizowanych i osób indywidualnych

TERMIN 27 czerwca - 31 sierpnia 2023
MIEJSCE Willa Caro Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Jeśli wakacje, to koniecznie z Muzeum w Gliwicach! Od 27 czerwca, a także w lipcu i w sierpniu, zapraszamy na warsztaty i zajęcia do Willi Caro i Oddziału Odlewnictwa Artystycznego uczestników półkolonii, grup zorganizowanych oraz osoby indywidualne. W te wakacje podczas spotkań odwiedzimy baśniowe pałace górnośląskich przemysłowców, by następnie trafić do… XVIII- wiecznego Rzymu, gdzie przeniosą nas grafiki znakomitego architekta i rysownika – Giovanniego Battisty Piranesiego. Wakacyjne podróże poprowadzą nas też szlakiem naszych wystaw stałych i czasowych – w Willi Caro dowiemy się, czym jest fajans (a nawet zaprojektujemy własne ceramiczne cudeńka), a także zobaczymy, kto na nas patrzy… z portretów eksponowanych w pięknych XIX-wiecznych wnętrzach Willi. Odkryjemy też kilka tajemnic Oddziału Odlewnictwa Artystycznego. Gotowi na przygodę?
 
Zajęcia realizowane od wtorku do piątku. Terminy realizacji zajęć w Willi Caro: 27 czerwca – 14 lipca 2023 oraz od 8 do 31 sierpnia 2023. Terminy zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego: 11 lipca – 28 lipca 2023 oraz od 8 do 31 sierpnia 2023, godz. 09.00 i 11.00
 
Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych – 1 zł od grupy. Zapisy pod nr. tel.: 783 560 006 (zajęcia w Willi Caro), 665 280 021 (zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego).

Zajęcia w Willi Caro:

Pokaż mi swój portret, a powiem Ci, kim jesteś! O portretach w malarstwie i rzeźbie
 
Dzięki portretom z dawnych wieków, często możemy bardzo wiele dowiedzieć się nie tylko o prezentowanej osobie, ale również o czasach, w których żyła. Na przykładzie najpiękniejszych portretów w zbiorach gliwickiego muzeum, odpowiemy na pytania, dlaczego dzieci pozowały malarzom ubrane w miniaturowe stroje dorosłych, w którym stuleciu panowie upodobali sobie wyszukane peruki, a panie na obrazach mają zawsze blade cery i rumiane policzki. Na koniec spotkania każdy z uczestników stworzy swoje selfie malarskie, czyli prawdziwy autoportret, na którym powinny znaleźć się rekwizyty, identyfikujące modela.
Etap edukacyjny: uczniowie szkoły podstawowej i dzieci w wieku przedszkolnym
 
Grand Tour z Piranesim
 
W XVII i XVIII wieku młodzi Europejczycy, by zdobyć wiedzę o świecie, rozwijać wyobraźnię i wyrabiać gust artystyczny wyruszali w podróż do Italii – uznawanej wówczas za kolebkę kultury i cywilizacji. Tę edukacyjną wyprawę zwano Grand Tour, a na jej trasie obowiązkowo znajdowały się Florencja, Wenecja i Wieczne Miasto – Rzym. Muzeum w Gliwicach zaprasza najmłodszych w Wielką Podróż - trafimy właśnie do Rzymu – wprost z XVIII-wiecznych grafik znakomitego architekta i rysownika – Giovanniego Battisty Piranesiego. Jego prace to jedne z  najcenniejszych w zbiorach gliwickiego Muzeum. Podczas zajęć poznamy najsławniejsze zabytki Rzymu, które architekt uwiecznił na swoich rycinach i odnajdziemy je na mapie miasta. Powiemy również co nieco o malarstwie wedutowym – przedstawiającym pejzaż miejski, które rozwinęło się właśnie z myślą o uczestnikach Wielkiej Podróży – 300 lat temu nie było przecież aparatów fotograficznych, a pragnienie uwiecznienia zabytków sztuki i architektury było równie silne, jak dziś. Na koniec warsztatów dzieci otrzymają reprodukcje wybranych grafik Piranesiego i będą mogły je pokolorować.
Etap edukacyjny: uczniowie szkoły podstawowej 
 
W kruchości moc. Ceramiczna opowieść
 
Ceramika towarzyszyła człowiekowi od najdawniejszych czasów. Potrzeba ozdabiania naczyń pojawiła się już w najstarszych kulturach. Na aktualnej wystawie czasowej w Willi Caro możemy oglądać niezwykle cenne wyroby fajansowe – niektóre z nich mają nawet kilkaset lat! Czym różni się fajans od porcelany? Jakie ornamenty znajdziemy na naczyniach dzisiaj, a jakie były popularne dwieście lat temu? O tym wszystkim opowiemy podczas naszego spotkania połączonego ze zwiedzaniem wystawy „Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach…”, a w ramach warsztatu zainspirujemy się nowożytnymi twórcami i… zaprojektujemy własne wzory, które mogłyby znaleźć się na ceramicznych naczyniach!
Etap edukacyjny: uczniowie szkoły podstawowej i dzieci w wieku przedszkolnym

Zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego:

Śląscy przemysłowcy i ich baśniowe pałace
 
Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII oraz XIX w. w ogromnym stopniu przyczynił się do pomnożenia fortun wpływowych arystokratów, jak rody Ballestrem czy Donnersmarck oraz wzbogacenia przedsiębiorczych przedstawicieli mieszczaństwa jak Karol Godula czy Franz Winckler. Wkrótce panorama miast śląskich, poza licznymi ośrodkami przemysłowymi, wzbogacona została o szereg pięknych rezydencji. Zamki czy może pałace? W jakim stylu zostały wzniesione? Jak wyglądały w czasach swojej świetności a jak dzisiaj? Zajęcia stanowią również okazję do poznania mieszkańców tych niezwykłych budowli. Usłyszymy m.in. historię ,,śląskiego kopciuszka’’. W części warsztatowej, uczestnicy pomalują gipsowe medaliony z wizerunkami pruskich księżniczek.
Etap edukacyjny: uczniowie szkoły podstawowej 
 
Król Midas. Mit o chciwym królu
 
Czy słyszeliście kiedyś o królu Midasie, który zamieniał w złoto wszystko, czego dotknął? Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób Midas otrzymał swój niezwykły dar i czy faktycznie był to dar czy raczej przekleństwo… Mit o chciwym władcy jest doskonałą okazją do przybliżenia właściwości złota oraz zaprezentowania techniki pozłacania odlewów gipsowych płatkami szlagmetalu. W części warsztatowej, uczestnicy wykonają biżuterię żeliwną.
Etap edukacyjny: dzieci wieku przedszkolnym (od 5 lat) oraz uczniowie szkoły podstawowej 
 
Bajki Ezopa zaklęte w żeliwie 
 
Podczas zajęć dzieci poznają postać Ezopa – starożytnego bajarza i posłuchają jego opowieści. Wspólnie zastanowimy się jaka płynie z nich nauka. Powiemy również, czym jest baśń i co to takiego morał. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego scenami m.in. z bajek Ezopa dekorowano wyroby Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. W części warsztatowej każde z dzieci pomaluje plakietę z wizerunkiem fantastycznego stworzenia – gryfa.
Etap edukacyjny: dzieci wieku przedszkolnym (od 5 lat) oraz uczniowie szkoły podstawowej (kl.1-3)

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej